A DBH Group meghívást kapott az Ecosummit Berlin 2015 rendezvényére május 19-20. között, amely Európa legnagyobb smart green energy konferenciája. Az eseményen a startuppok mellett akcelerátorok, befektetők és szolgáltatók voltak jelen, akik az Energiewende, azaz a megújuló energiaforrások előmozdításának hívei. Emiatt igen érdekes volt ennek három pillérét, az „okos” zöldenergiát, a mobilitást és az épülettervezést képviselő cégeket személyesen is megismerni.
Az Ecosummit rendezvényét (röviden: ECO15) annak ötletgazdája, Jan Michael Hess vezényelte le könnyed, mégis informatív stílusban. Az Európa egyik startup hub-jában, Berlinben megrendezett konferenciát egy kiváló rendezvényközpontban, a Radialsystem épületében tartották. A központot 2006-ban nyitották meg alapvetően azzal a céllal, hogy kreatív teret biztosítsanak a művészeti rendezvények számára.
A korábban a Berlin Vízműhöz tartozó szivattyútelep épülete a berlini Friedrichshain, Mitte és Kreuzberg háromszögében található, és kulturális központként funkcionál.Az ECO15 rendezvényén 91 prezentáló lépett a színpadra, amelyből 65 korai és késői fázisú startup volt, valamint 29 szponzor. Az időkeretet szorosan betartották Jan vezetésével és egy visszaszámláló óra hatékony felhasználásával. Igazán lenyűgöző volt látni ezt a fajta szervezettséget, amelyhez hozzájárult, hogy a megszólalók, attól függetlenül, hogy igen nagyméretű nemzetközi vállalatoktól és kormányzati szervezetektől érkeztek a színpadra, szerény hozzáállással és maximális profizmussal viselkedtek, betartva a nekik szánt időkereteket.
Az érdekes előadások között szerepelt többek között a Germany Trade & Invest, Swedish Energy Agency, EnBW, E.ON AG, Wellington Partners, Aster Capital, Cleantech Invest. Az előadások visszatérő témája volt, hogyan találhatnak új lehetőségeket a startupok decentralizált világunkban, valamint az Energiewende, azaz a megújuló energiaforrások előmozdításának lehetőségei.
Az egyik legemlékezetesebb pillanat az volt, amikor Dr. Dirk Bessau, a KIC InnoEnergy berlini irodájának vezetője megszabadult a ruháitól előadása során, és ott állt a színpadon egy rövidnadrágban és pólóban, majd focizott és kosarazott kicsit, ezzel is szimbolizálva azt a fajta rugalmasságot és nyitottságot, amellyel a hozzájuk forduló startupokkal bánnak cégüknél.
Mivel a DBH Group holland-magyar gyökerekkel rendelkezik, így külön érdeklődve követtem figyelemmel Yme Bosma, az amszterdami Rockstart akcelerátor program igazgatójának előadását, amelyben bemutatta a 180 napos intenzív tréningjüket és az ezen szereplő 9 legjobb startupot is felkonferálta, akik előadták a program során tökéletesített pitcheiket is.
Nagyszerű beszélgetéseket folytathattam ezekkel az ötletgazdákkal, és arra jutottam, hogy amennyiben sikerrel járnak álmaik megvalósításában, valóban jobbá tehetik majd a világot.
A show részét képezte az Ecosummit Award 2015 díjak átadása is, amelyet 2 kategóriában nyújtottak át 3-3 startupnak. A versenyre 83 nevezés érkezett 14 országból, amelyet 67 fős zsűri vizsgált meg online és helyszíni szavazás során.
A korai fázisú kategóriában a 2 millió eurónál kevesebb éves bevétellel rendelkező csapatokat díjazták: az Agrilution kapta a fődíjat, amellyel 1500 euró pénz díj járt, őt követte az Ubitricity, akik 1000 eurót kaptak és a Bettervest lett a harmadik a kategóriában 500 euró összeggel.
A késői fázisú startup kategóriában a 2 millió eurónál nagyobb éves bevétellel rendelkező csapatok versenyeztek, a pénzes djíak megegyeztek a másik kategória díjaival, és itt a következőképpen alakultak a helyezések: a Sonnenbatterie lett az aranyérmes, a Sunfire ezüst,
míg a Thermondo kapta a bronzot.
Anna Yukiko Birkenbach, az Ecotastic társ-alapítója azt mondta, „Ha kockázatot vállalsz az emberiségért, akkor válsz igazi újítóvá!” Ezt minden startupnak érdemes megfontolnia. Ennek egyik tanulsága számomra, hogy soha ne várj arra, hogy újítóvá válhass, hanem csináld, amit szeretnél, találj rá a küldetésedre, és így elnyered majd méltó jutalmadat, mert, ahogy Seneca mondja: „A szerencse a felkészültség találkozása a lehetőséggel”.
A következő Ecosummit Londonban lesz október 6-7. között, amire már lehet jelentkezni. Ismét hat startupot fognak kiválasztani a verseny során, és a korábbi győztesek nem jelentkezhetnek, így többeknek lehet esélyük a díjakra is.
Ezért ha teheted, jelentkezz erre a nagyszerű rendezvényre Londonban, mert az Ecosummit rengeteg lehetőséggel szolgál a zöldenergiával és mobilitással foglalkozó startupoknak, és ahogy ők mondják: Smart Green Energy Rocks!
Írjon nekünk, ha van kérdése.